TECHNOLOGIE

Naší základní výrobní technologií je tavení skla ve formě, fusing a ohýbání (lehání). Specializujeme se na výrobu plošných prvků – panelů, reliéfů a dlaždic. Dále zpracováváme sklo tradičními hutními technikami jako je foukání do forem a ruční hutní tvarování skla. Spolupracujeme se špičkovými brusírnami, rytci a kovovýrobci. Naše technologie jsou založeny na více než 600 let trvající tradici výroby českého skla i na současných moderních technologiích jako je 3D tisk a CNC výroba modelů a forem.

Sklo tavené ve formě – tavená plastika, fusing, lehané sklo

Technologie výroby skla tavením ve formě je nejstarší známou metodou, používanou již ve starém Egyptě pro výrobu drobných šperků, v různých obměnách a pod různými názvy (Patte de Verre, Sand Casting, Hot casting atd.). V 60-70 letech 20. století byla tato metoda tavení skla ve formě re-inventována světově proslulou dvojicí umělců Libenský–Brychtová.

Ve spolupráci s renomovanými umělci a designéry vyrábíme a produkujeme umělecké a dekorativní prvky pro architekturu a interiér jako jsou skleněné stěny, sloupy, obklady, reliéfy, dekorativní okna atd. Naše rozměrná pec umožnuje výrobu plošných prvků včetně lehání a ohýbání skla.

Více o tavené plastice a lehaném skle

Technická data pece

Rozměry pece

Délka3500 mm
Šířka1750 mm
Výška1000 mm

Uvedené rozměry jsou vnitřní rozměry pece. Reálně využitelný prostor zavisí na tvaru výsledného kusu, ale přibližný maximální rozměr formy je cca. 3400 x 1650 x 900mm.

Tmax 900°C

Rozměry testovací pece

Průměr460 mm
Výška440 mm

Tmax 1350°C

Hutní výroba a technologie

Pro naše produkce používáme nejširší možnosti hutního zpracování skla – ručně foukané a ručně tvarované sklo, včetně veškerých zušlechťovacích technik jako je broušení, rytí, malování nebo leštění v kyselině. Využíváme rozmanité historické receptury složení sklovin a jsme schopni nabídnout téměř 200 barevných odstínů, včetně speciálních barev jako je zlatý rubín, uranovou zelenou a žlutou, opakní barvy a mnoho dalších.

Více o hutní výrobě

Design, 3D modelování, rendery

Připravíme veškeré podklady pro 3D tisk a CNC výrobu modelů a forem. Můžeme zpracovat podklady z následujících formátů:

FormátPřípona
Rhino 3D Model.3dm
Adobe Illustrator.ai
AutoCAD Drawing.dwg
COLLADA.dae
IGES.igs, .iges
STEP.stp, .step
STL (Stereolithography).stl
SVG.svg
SketchUp.skp
PDF křivky.pdf
Blender.blend
OBJ.obj
FBX.fbx

K přiloženým souborům je vhodné uvést navíc rozměry objektu, případně další dovysvětlující poznámky.
Ukázky vizualizací